Polonia nie będzie mogła brać udziału w wyborach na Prezydenta RP

Polonia nie będzie głosować
Polonia nie będzie głosować

W wystąpieniu skierowanym do Polonii i Polaków mieszkających za granicą marszałek Senatu stwierdził, że zmiany w przepisach wyborczych wprowadzanych przez rząd w ostatnim czasie bardzo utrudniają lub wręcz uniemożliwiają ich udział w wyborach prezydenckich w maju 2020 r.

To rzecz niespotykana w najnowszej historii naszego kraju. Zapewniam Państwa, że #Senat uczyni wszystko, by #wybory, które mają być świętem demokracji, odbyły się w sposób zgodny z konstytucją, z poszanowaniem zasad powszechności, równości, tajności, a przede wszystkim bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków.

– powiedział marszałek Senatu  z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą opublikowanych na stronach internetowych izby wyższej polskiego parlamentu. #Grodzki podkreślił też, że “chaos organizacyjny i prawny w połączeniu ze straszliwą pandemią” nie mogą uniemożliwić rodakom mieszkającym za granicą skorzystania z przysługującego im prawa wyborczego.

Również w USA Australii, Szwecji, Hiszpanii, Francji czy Wielkiej Brytanii alarmują, że zostali pozbawieni możliwości zagłosowania w nadchodzących wyborach prezydenckich. Niektórym za wyjście do lokali wyborczych grożą wysokie mandaty za łamanie restrykcji epidemiologicznych, inni nie są w stanie się do nich przedostać ze względu na uziemienie samolotów. Polski #MSZ z wydaniem jakichkolwiek decyzji czeka, aż ustawa wróci do Sejmu. 

W Irlandii utworzono tylko trzy obwody wyborcze, wszystkie w Dublinie. W tej chwili obowiązuje nas zakaz przemieszczania, możemy tylko robić zakupy, odwiedzać aptekę lub lekarza. Spacerować lub ćwiczyć możemy przez maksymalnie 1,5 h w promieniu 2 km od miejsca zamieszkania. Polacy przebywający w Irlandii nie będą mieć fizycznej możliwości uczestniczenia w wyborach

– pisze pan Tomasz. 

Nasi czytelnicy donoszą także o problemach z głosowaniem w USA, Hiszpanii i Francji oraz Australii. 

Władze hrabstwa Dallas nie wydały zgody na komisje wyborcze i jedyna możliwość głosowania jest w konsulacie w Houston, oddalonym od Dallas około 450 km, a nas obowiązuje zarządzenie, na mocy którego musimy przebywać w domach. Jestem zarejestrowanym wyborcą i posiadam ważny polski paszport. W obecnej sytuacji zostałem pozbawiony prawa do głosowania

Zródło: Wyborcza.pl

#Wybory #KoronaWirus #Polonia

admin

admin

Zwolennik wolnych, tajnych i powszechnych wyborów na Prezydenta RP

Dodaj komentarz