Szymon Hołownia

Szymon Hołownia
Szymon Hołownia

Młodość

Ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego (obecnie Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Fabryczna 10”) w Białymstoku. Zagrał w etiudzie filmowej „Człowiek z cienia”, zrealizowanej w 1994 w Klubie Filmowym „Projektor” w Białymstoku. Przez 5 lat studiował psychologię w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, nie ukończywszy studiów.

Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów.

Kariera dziennikarska i publicystyczna

W latach 1997–2000 był redaktorem działu kultury „#Gazety Wyborczej”, a w latach 2001–2004 felietonistą i redaktorem działu społecznego „Newsweek Polska”. Od kwietnia do lipca 2005 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Ozonu”. Od września 2005 do 2006 pracował dla „Rzeczpospolitej” jako redaktor działu Plus Minus. Publikował w „Kulturze Popularnej”, „Machinie”, „Przewodniku Katolickim”, „Tygodniku Powszechnym”, „#Więzi”. W latach 2006–2012 ponownie był publicystą „Newsweek Polska”. Od września 2012 do kwietnia 2013 był felietonistą tygodnika „Wprost”. Od 2015 jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego” (w 2019 zawiesił pisanie w związku z ogłoszeniem startu w wyborach prezydenckich).

Prowadził audycje w Radiu Białystok i radiu Vox FM, współpracował także z Radiem PiN.

W 2006 był prowadzącym program Po prostu pytam w TVP1. W latach 2007–2012 był dyrektorem programowym stacji Religia.tv, w której prowadził etyczny talk-show Między sklepami (2007–2010) nadawany z centrum handlowego Złote Tarasy w Warszawie, a także programy Bóg w wielkim mieście (2010) i Ludzie na walizkach (2009–2015). Prowadził przegląd prasy w Dzień dobry TVN. Wraz z Marcinem Prokopem współprowadził w TVN programy Mam talent! (2008–2019) i Mamy cię! (w 2015).

Działalność charytatywna i społeczna

Był jednym z założycieli białostockiego oddziału fundacji „Pomoc Maltańska”. W kwietniu 2013 założył fundację „#Kasisi”, skupiającą się na prowadzeniu domu dziecka w Zambii. W 2014 założył fundację Dobra Fabryka, organizującą pomoc mieszkańcom m.in. Bangladeszu, Mauretanii, Rwandy, Burkiny Faso czy Senegalu. Obie fundacje pomagają co roku łącznie niemal 40 tys. osób.

Działa na rzecz praw dziecka. Pod koniec 2019 roku zorganizował w serwisie #Facebook zbiórkę obywatelską, podczas której zebrano 2 miliony złotych (z czego ponad 1,5 mln złotych wpłaciła Kulczyk Foundation) na dalsze funkcjonowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Wsparcie umożliwiło działanie telefonu przez kolejny rok (24 godziny na dobę). Wcześniej MEN odmówiło finansowania.

Był ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Działalność polityczna

8 grudnia 2019 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oficjalnie ogłosił start w wyborach prezydenckich w 2020. 7 lutego 2020 ogłosił program wyborczy skupiony na czterech obszarach: bezpieczeństwie narodowym, ochronie środowiska, solidarności społecznej oraz samorządności i działalności obywatelskiej. Szefem jego sztabu wyborczego został Jacek Cichocki, ponadto znaleźli się w nim m.in. Michał Kobosko, Łukasz Krasoń, gen. Mirosław Różański, Przemysław #Staroń, początkowo także analityk ekonomiczny Piotr Kuczyński. Poparli go również m.in. Janina Ochojska (działaczka charytatywna, eurodeputowana Platformy Obywatelskiej i Wadim #Tyszkiewicz (senator niezależny, wcześniej wieloletni prezydent Nowej Soli). Swoją kampanię oparł niemal całkowicie na wolontariuszach działających przy biurach lokalnych w 16 największych miastach Polski oraz na środkach z obywatelskiej zbiórki publicznej. Szymon #Hołownia stał się kandydatem od początku notowanym w sondażach prezydenckich wraz z przedstawicielami sił parlamentarnych, uzyskując poparcie oscylujące w okolicach 10% (zajmując niemal zawsze miejsca 2.–5.). W czasie zaawansowanej epidemii koronawirusa w pojedynczych majowych sondażach wśród wyborców deklarujących udział w głosowaniu osiągnął wyniki około 20% poparcia.

Życie prywatne

Żonaty z Urszulą Brzezińską-Hołownią, oficerem zawodowym Sił Powietrznych Wojska Polskiego i pilotką myśliwca MiG-29, uhonorowaną nagrodą Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych za udane lądowanie awaryjne z wyłączonymi silnikami. Mają córkę Marię. Mieszkają pod Warszawą. Jest wegetarianinem.

Poglądy

Nie jest zrzeszony w żadnym ugrupowaniu politycznym. Deklaruje przywiązanie do obowiązujących w Polsce zasad ustrojowych, jak demokracja parlamentarna, suwerenność, państwo prawa, społeczeństwo obywatelskie, trójpodział władzy i pluralizm polityczny. Podkreśla wagę transformacji ustrojowej po 1989 roku, przy czym część jej skutków uważa za negatywne. Kładzie nacisk na rolę samorządów. Konstytucję uważa za nadrzędny i niepodważalny akt prawny, będący wykładnią postępowania prezydenta. Jest krytyczny wobec rządu Mateusza Morawieckiego. Potępia kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego i uważa za niekonstytucyjne przeprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w sądownictwie. Nie chce być kojarzony z żadnym z powszechnie przyjętych nurtów politycznych (lewicowych, prawicowych i innych), wychodząc z założenia, że z przedstawicielami wszystkich poglądów może znaleźć obszary porozumienia i wspólnych celów.
Pozytywnie ocenia członkostwo Polski w NATO, Unii Europejskiej i Trójkącie Weimarskim. Popiera dobre relacje Polski z Ukrainą.

Proponuje referendum w sprawie zwiększenia składki zdrowotnej, celem naprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce. Według niego Polska powinna przeznaczać na ten cel 7% #PKB. Wskazuje na potrzebę odciążenia lekarzy i rozbudowy usług telemedycznych. Sugeruje przekazanie szpitali z ich dochodami samorządom województw w celu poprawy jakości i dostępności usług, gdyż odpowiedzialnymi za nie byliby radni wybierani przez obywateli.

Jego zdaniem należy powołać Narodową Radę Klimatyczną dla opracowania planu osiągnięcia przez Polskę do 2050 neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, w tym odejścia od energetyki węglowej. Za jeden z głównych problemów ekologicznych Polski uważa kryzys wodny. Jest zwolennikiem energetyki rozproszonej, opartej na odnawialnych źródłach energii (OZE).

Popiera program 500+. Opowiada się za przyjaznym rozdziałem państwa i Kościoła. Sprzeciwia się dyskryminacji osób LGBT oraz uchwałom o strefach wolnych od ideologii #LGBT podjętym przez część samorządów. W kwestii prawa do przerwania ciąży jest za utrzymaniem obowiązującego tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993.

Żródło: Wikipedia

admin

admin

Zwolennik wolnych, tajnych i powszechnych wyborów na Prezydenta RP

Dodaj komentarz