Trzaskowski nowym Kandydatem Koalicji na Prezydenta

Trzaskowski - Nowym Kandydatem
Trzaskowski Nowy Kandydat na Prezydenta

Krążące od czwartku plotki potwierdziły się. Rafał Trzaskowski – już oficjalnie – został kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski, choć ledwie półtora roku temu został prezydentem stolicy. Co teraz będzie z Warszawą? 

Nie dalej jak w środę Trzaskowski – pytany o ewentualny start w wyborach prezydenckich zapewniał, że “od rana do wieczora zajmuje się Warszawą”. Ale już w piątek okazało się, że w najbliższym czasie zajmować będzie się też (a być może przede wszystkim) kampanią wyborczą, bo to właśnie on zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską w roli kandydata na prezydenta. – Idę się bić o Polskę – powiedział dumnie podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Trzaskowski nie musi zostawiać stołecznego ratusza, będąc jedynie kandydatem na Prezydenta RP. Może łączyć obie role, ewentualnie przekazując więcej obowiązków swoim zastępcom. Jeśli nie wygra wyborów – prawdopodobnie nic się zatem nie zmieni.

Jeśli jednak wygra i zostanie Prezydentem RP – przestanie być prezydentem stolicy. Tych dwóch funkcji, zgodnie z konstytucją, łączyć bowiem nie można. Wraz z Trzaskowskim z ratusza odeszliby także jego zastępcy – co określa ustawa o samorządzie gminnym.

Co dalej? Jeśli do planowych wyborów samorządowych jest mniej niż sześć miesięcy (a jest – bo powinny się odbyć dopiero w 2023 roku), Prezes Rady Ministrów powinien zarządzić przedterminowe wybory w ciągu maksymalnie 90 dni od chwili wygaśnięcia mandatu Trzaskowskiego. Do czasu wyboru nowego prezydenta – miastem zarządzałby komisarz – także powoływany przez premiera.

Teoretycznie komisarz powinien zarządzać Warszawą tylko kilka tygodniu lub miesięcy – do chwili rozstrzygnięcia przedterminowych wyborów oraz złożenia ślubowania przez nowego prezydenta. Istnieje jednak obawa, że Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało zatrzymać go w stolicy na dłużej. Zwłaszcza że od kilku lat nie jest w stanie je “odbić” z rąk Platformy Obywatelskiej. Przypomnijmy, w minionych wyborach (w 2018 roku) Patryk Jaki – mimo niezwykle intensywnej kampanii – przegrał z Trzaskowskim już w pierwszej turze. 

Rządzący już nieraz udowadniali, że potrafią zmieniać ustawy w kilka godzin. Jeśli więc szybko opracowaliby nowy projekt, to nawet przy maksymalnej 30-dniowej pracy Senatu i próbie jego odrzucenia – Sejm mógłby zdążyć senackie weto odrzucić i przekazać ustawę do podpisania jeszcze Andrzejowi Dudzie. 

Żródło: TokFM

admin

admin

Zwolennik wolnych, tajnych i powszechnych wyborów na Prezydenta RP

Dodaj komentarz