Ustawa o wyborach korespondencyjnych narusza zasadę powszechności i tajności wyborów

Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich
Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich

Ustawa o wyborach korespondencyjnych narusza zasady powszechności, tajności i bezpośredniości wyborów i taką opinię przedstawię na posiedzeniu połączonych komisji senackich – powiedział dziennikarzom we wtorek w Senacie rzecznik praw obywatelskich Adam #Bodnar.

#Rzecznik bierze udział w posiedzeniu połączonych trzech komisji senackich, opiniujących ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich.

Uważam, że ta ustawa nie powinna być przyjęta w tym trybie, bo jakiekolwiek zmiany dotyczące procesu wyborczego powinny następować co najmniej pół roku przed datą wyborów. Po drugie, że mamy do czynienia ze stanem epidemii i w takich warunkach wyborów się nie przeprowadza, bo nie można prowadzić kampanii wyborczej i tworzy się stałe zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli. Po trzecie, w samej ustawie wprowadzenie zasady wyłącznego głosowania korespondencyjnego narusza zasady powszechności, tajności i bezpośredniości wyborów

Powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich

“Cieszę się, że #OBWE przygotowała opinię na temat wyborów w Polsce. To jest instytucja, która jest niezwykle doświadczona, jeśli chodzi o przygotowywanie i obserwowanie wyborów w różnych państwach, a przede wszystkim analizowaniu standardów demokratycznych” – zaznaczył.

admin

admin

Zwolennik wolnych, tajnych i powszechnych wyborów na Prezydenta RP

Dodaj komentarz