Wyciekły pakiety wyborcze

Pocztyliada Farsa Wyborów
Pocztyliada Farsa Wyborów

Wyciekł pakiet wyborczy, który listonosze mają dostarczać przed prezydenckimi wyborami kopertowymi. Jak ustalili dziennikarze RMF FM, Poczta Polska zawiadomiła o tym Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak dowiedzieli się reporterzy RMF FM, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma zbadać sprawę wycieku pakietu wyborczego. Działań służb domaga się Poczta Polska, bo taki wyciek stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo powszechnych wyborów kopertowych przygotowywanych w pośpiechu – o czym od wielu dni ostrzegają eksperci. Te ostrzeżenia były jednak lekceważone.

ABW sprawdzi firmę z Wieliczki

Wzór pakietu wyborczego zaprezentował wczoraj na konferencji prasowej Stanisław Żółtek, były europoseł i obecny kandydat na prezydenta. Polityk twierdzi, że otrzymał taki pakiet do głosowania. Miał go dostać od pracownika jednej z podkrakowskich firm, która dostała zlecenie pakowania zestawów wyborczych przed ich rozsyłką.

Osoba ta miała przekazać Żółtkowi taki oryginalny pakiet i informację, że 5 milionów do skompletowania przyjechało do tej firmy ciężarówką i bez żadnego nadzoru miały być one pakowane. Osoba ta miała zdecydować się na wyniesienie zestawu, żeby pokazać, że nikt nie pilnuje pakietów wyborczych.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego skontroluje między innymi firmę w Wieliczce, która miała pakować pakiety wyborcze – dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. To właśnie stamtąd miały zostać wyniesione zestawy wyborcze. Z informacji Patryka Michalskiego wynika, że firma z Wieliczki, w której miało wyjść do wycieku, była jednym z podwykonawców innej firmy – z Piotrkowa Trybunalskiego. Ta ostatnia dostała zlecenie pakowania pakietów od Poczty Polskiej. To pokazuje, że karty do głosowania, które powinny być pilnie strzeżone, przechodzą przez wiele rąk, bez szczególnego nadzoru. 

Jak nieoficjalnie ustalił reporter RMF FM Patryk Michalski, pakiety, które wyciekły, uznało za autentyczne Ministerstwo Aktywów Państwowych. To właśnie ten resort jest odpowiedzialny za wzory kart do głosowania. Przypomnijmy – w chaosie wyborczym zafundowanym przez rządzących, PiS zablokowało drukowanie kart pod nadzorem Państwowej Komisji Wyborczej i przekazało to zadanie wicepremierowi Jackowi Sasinowi.

Co ważne, pakiety wyborcze w świetle prawa jeszcze nimi nie są, bo ustawa wprowadzająca wybory kopertowe jeszcze nie weszła w życie, tak jak rozporządzenie określające wzór kart do głosowania. 

admin

admin

Zwolennik wolnych, tajnych i powszechnych wyborów na Prezydenta RP

Dodaj komentarz